p bajek 1024x713
Czyli Dzień Postaci z bajek w budynku przy ul. Prusa.

 

 

 

 

 

31 października, przed świętem Wszystkich Świętych, członkowie szkolnego koła wolontariatu odwiedzili pobliski cmentarz w Jelczu, aby zadbać o tamtejsze groby i upamiętnić tych, którzy odeszli. Uczniowie z zaangażowaniem pracowali, sprzątając nagrobki, usuwając liście i chwasty, a także zapalając znicze na grobach, które nie mają opiekunów.

Była to wyjątkowa okazja, by wspólnie zatrzymać się i z refleksją spojrzeć na znaczenie pamięci o przodkach. Wolontariusze mogli lepiej zrozumieć wagę tego święta oraz dostrzec, jak małe gesty troski mogą przynieść ulgę i radość.

Nasza szkoła, tradycyjnie już, włączyła się w ogólnopolski projekt BohaterON. Udział w nim miał na celu przypomnienie ważnych wydarzeń z historii naszego narodu oraz losów bohaterów, którzy w trudnych czasach II wojny światowej potrafili wykazać się poświęceniem i patriotyzmem w walce za ojczyznę. Włączając się w projekt, chcieliśmy promować postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży oraz pielęgnować pamięć o ludziach, którzy tak wiele zrobili dla naszego kraju.                                         

Uczniowie klasy 4b wraz z wychowawczynią panią Karoliną Mykitą wysłuchali opowiadania „Mały roznosiciel nadziei" oraz poznali historię Pana Stanisława. Przenieśli się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i byli świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Słuchowisko wprowadziło uczniów w powstańczy klimat oraz odpowiedziało na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”. Zajęcia miały na celu rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz definiowanie ważnych pojęć, takich jak: ojczyzna, historia, wolność, niepodległość.

 

 

 

Uczniowie klas 1b i 1c w minionym tygodniu rozmawiali o zdrowym odżywianiu. Poznali zasady piramidy żywieniowej, prawidłowego nawadniania organizmu oraz stylu życia. Wspólnie z wychowawczyniami układali jadłospis zdrowych posiłków. Podsumowaniem wszystkich działań było wykonanie zdrowych i kolorowych kanapek oraz wspólne śniadanie. 

Jesień to czas kiszenia kapusty na zimę, bez której trudno sobie wyobrazić tradycyjną polską kuchnię.

Dzieci z klasy 3C podczas zajęć kulinarnych poznały proces powstawania kapusty kiszonej domowym sposobem. Samodzielnie szatkowały kapustę, tarły marchewkę, dodawały sól, przyprawy, a na koniec mocno wszystko ugniatały w słoikach. 

Kiszenie kapusty - dobra sprawa, uśmiech i zadowolenia uczniom sprawia.

Agnieszka Majdura

 

Początek strony