„Od rodziców uczysz się miłości i śmiechu oraz tego, jak stawiać jedną stopę przed drugą.
Ale kiedy książki są otwarte, odkrywasz, że masz skrzydła ”– Helen Hayes.
Biblioteka Szkolna
PSP nr 3 w Jelczu-Laskowicach
„Prawdą jest, że miłości trzeba nam”. Dziś światu potrzeba miłości. Potrzeba więcej miłości. Dzieci nie chcą wojny. Dzieci chcą żyć w pokoju.
Chcą się bawić, śmiać, dorastać. „Więc nowy stwórzmy świat i Ty i ja”…
„Dzieci nie chcą wojny” - to tytuł książki, którą wspólnie stworzymy. Jeśli jesteś przeciwko wojnie i chciałbyś, aby usłyszeli to dorośli, napisz swoje imię na kartce. Dużymi wyraźnymi literami. Pod imieniem możesz jeszcze napisać kilka słów od siebie...
Co chciałbyś powiedzieć dzisiaj? - jak się czujesz, co myślisz o wydarzeniach, które się dzieją, czego nie rozumiesz, z czym nie możesz się pogodzić, o czym marzysz?… Co chciałbyś powiedzieć dorosłym? O co zapytać?.... Może chcesz coś narysować….
Ze wszystkich kartek zszyjemy książkę. Będzie to nasz głos, który usłyszą i zobaczą dorośli.
Dzieci chcą pokoju! Dzieci są Ważne! Dzieci chcą być szczęśliwe! Dzieci nie chcą wojny! Dzieci chcą żyć!
Aby później złożyć Wasze kartki w jedną książkę ważne jest, aby wszystkie wypowiedzi były zapisane na jednakowych kartkach - format A4 z 3cm lewym marginesem w układzie poziomym. Kartki zbieramy w bibliotece szkolnej.
Nie sądziłam, że kiedykolwiek przyjdzie mi czytać i pisać o książkach o wojnie w takich okolicznościach…
Na wszystkie słowa podziwu za to, czego dokonała w czasie wojny, odpowiadała zawsze z przepraszającym uśmiechem:- Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc.
Anna Czerwińska-Rydel „Listy w butelce”
Ta wiadomość na pewno ucieszy stałych czytelników i przysporzy, mamy nadzieję, nowych. Jeszcze przed świętami zamówiłyśmy do biblioteki mnóstwo ciekawych książek (niektóre na Waszą prośbę). Teraz wszystkie są wpisywane do księgozbioru. Na bieżąco możecie obserwować jakie nowości goszczą już na półkach biblioteki i wybierać w katalogu online https://m001305.molnet.mol.pl/collection/193145. Drogą elektroniczną możliwa jest także rezerwacja książki.
Pozdrawiamy i zapraszamy do biblioteki!
Dziś obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Idealnym prezentem będą z pewnością audiobooki. Zachęcam do odwiedzenia stron internetowych niektórych bibliotek.
Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl. Wybrano utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W polona.pl można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.
Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG.