277470932 674623690469931 6191107941225228330 nb ResizedImageWzYwMCw2OTdd
W bibliotece szkolnej mamy także książki w języku ukraińskim. Otrzymaliśmy je od Fundacji Świętego Mikołaja.

Fundacja Świętego Mikołaja we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki wydrukowała serię książeczek dla dzieci w języku ukraińskim. Bardzo nam zależy, aby dzieci, które z powodu wojny trafiły do naszego kraju, nie traciły kontaktu z językiem ojczystym i kulturą swojego kraju oraz miały możliwość, by chociaż na chwilę oderwać się od trudnej codzienności i przenieść myśli do świata bajek. Książki przekazujemy do punktów pomocy, szkół, bibliotek, świetlic czy przedszkoli, w których przebywają dzieci z Ukrainy.

Seria składa się z 12 tytułów autorstwa znanych ukraińskich autorów i ilustratorów jak m.in. Łesia Ukrainka – jedna z najważniejszych pisarek i poetek tworzących w języku ukraińskim, Saszko Dermanśkyj, współczesny autor książek dla dzieci, Wiaczesław Lehkobyt, ceniony artysta i ilustrator, Anatolij Hryhoruk – popularny pisarz, tłumacz i twórca wielu książek dla dzieci, Wasyl Kurowśkyj – poeta i humorysta, Kateryna Rejda, graficzka, malarka i kolażystka, Hanna Samutina – jedna z najsłynniejszych artystek ukraińskich XX wieku, czy Wołodymyr Hołozubow, którego ilustracje znają wszystkie ukraińskie dzieci.